fbpx
Przejdź do treści

Jak stres wpływa na nasze zdrowie?

fizjoterapeuta kowale gdańsk fizjocontrol

Człowiek w obecnym świecie codziennie mierzy się z wieloma stresorami, które mogą negatywnie wpłynąć na organizm. Zazwyczaj stres kojarzymy jako reakcję naszego ciała na bodźce zewnętrzne, najczęściej te nieprzyjemne, jak brak czasu, duża odpowiedzialność, wystąpienia publiczne, nieszczęśliwe zdarzenia w życiu. Oczywiście to dobre skojarzenia, ale w rzeczywistości nasz organizm ma dużo więcej stresorów, z którymi musi sobie poradzić i często to my sami dostarczamy je każdego dnia.

Stres występuje w naszym życiu na różnych płaszczyznach. Może być związany z życiem zawodowym, rodzinnym, zmianami życiowymi, zdarzeniami losowymi czy różnym kłopotami.

Niestety przewlekły stres może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze życie i zdrowie. 

Co powoduje przewlekły stres? 

Psychicznie: 

  1. Problemy z pamięcią i koncentracją 
  2. Rozdrażnienie i rozchwianie emocjonalne 
  3. Zaburzenie nerwicowe 
  4. Depresję
  5. Zwiększa ryzyko sięgnięcia do nałogów

Na zdiagnozowanie objawów psychicznych, jakie może powodować stres, należy udać się do specjalisty psychologa, terapeuty, psychiatry. Problemy z emocjami, psychiką, są takimi samymi problemami zdrowotnymi, jak problemy z ciałem. Należy szukać pomocy, aby je przezwyciężyć, a nie ukrywać je i udawać, że nie istnieją, że są powodem do wstydu. 

Jakie dolegliwości może powodować stres?

Fizycznie

  1. Dolegliwości bólowe najczęściej głowy i pleców
  2. Chroniczne wyczerpanie i brak siły 
  3. Otyłość, która często prowadzi do cukrzycy, miażdżycy i innych chorób 
  4. Zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet 
  5. Choroby układu pokarmowego: wrzody, biegunki, zaparcia, 
  6. Zawały serca, udary mózgu 

W przypadku problemów fizycznych często pierwszym ratunkiem będzie aktywność fizyczna, która spowoduje rozładowanie napięcia wywołanego stresem. Dzięki aktywności/rekreacji ciało pozostanie w dobrej formie – zmniejszymy ryzyko otyłości, a tym samym poważnych chorób cywilizacyjnych. Ponadto podczas uprawiania aktywności fizycznej wydzielają się hormony szczęścia, które również mogą wpłynąć na poprawę naszego stanu psychicznego. 

Czym są stresory?

Należy też wspomnieć o innych stresorach, jakie wprowadzamy do naszego organizmu, a z którymi musi sobie poradzić nasze ciało. 

Alkohol – każdorazowe spożycie alkoholu zmusza nasz organizm do neutralizacji tych substancji. Nie bez przyczyny po jednorazowym wypiciu zbyt dużej ilości mówi się o zatruciu alkoholowym. 

Papierosy – w dymie papierosowym zawartych jest aż 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. Nie trzeba tłumaczyć jak organizm może się czuć, gdy samodzielnie podajemy mu dawkę toksyn. 

Wysoko przetworzone produkty spożywcze – etykiety prawdę powiedzą. Należy sprawdzać składy produktów, aby samodzielnie nie podawać sobie niepożądanych substancji. Im krótsze składy, tym lepiej! A kolejność zdecydowanie ma znaczenie. 

Antybiotyki w mięsach – nie od dziś wiadomo, że np. kurczaki, jakie hoduje się do masowej produkcji mięsa, nie mają rajskiego życia. Również ich wzrost jest pobudzany przez podawanie substancji przyspieszających. Dlatego niezwykle ważne jest, aby jeśli już kupujemy mięso, robić to od lokalnych, sprawdzonych dostawców.  

Musimy nauczyć się redukować stres, tak aby obniżać jego poziom mimo codziennych trudnych, stresujących sytuacji. Nasze zdrowie powinno być dla nas priorytetem, bo bez niego nic nie będziemy w stanie zrobić. Ani pracować, ani zajmować się domem, spędzać czasu z najbliższymi. Musimy uświadomić sobie, że życie mamy tylko jedno a my sami, swoimi wyborami i stylem życia, możemy wpływać na to jakiej jakości i długości ono będzie. 

Joanna Przybysz Fizjo Control Fizjoterapia Rehabilitacja

Autorka tekstu: Joanna Przybysz, fizjoterapeutka Fizjo Control

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Fizjoterapia. Zajmuje się szeroko pojętymi problemami bólowymi u pacjentów, szczególnie problemami mięśniowymi czy z związanych z kręgosłupem. Wolny czas spędza na trekkingu w górach.