fbpx
Przejdź do treści

Rolowanie mięśni – co to takiego?

rolowanie jak to robić
Rolowanie jest rodzajem autoterapii, głównie mięśniowo-powięziowej, którą pacjent może wykonać samodzielnie w zaciszu własnego domu. Jakie są główne zalety rolowania? To przede wszystkim: poprawa mobilności, czyli zakresów ruchów, przyspieszenie regeneracji organizmu po treningach, a w pewnych obszarach także zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jeśli chcesz szybciej się regenerować, zmniejszyć bolesność mięśniową potreningową, zwiększyć swoją gibkość – jak najszybciej powinieneś dowiedzieć się, czym jest rolowanie i jak skutecznie rolować swoje ciało.

Autoterapia mięśniowo-powięziowa – co to oznacza? 

Aby dobrze zrozumieć, w jaki sposób można sobie pomóc dzięki rolowaniu, należy zacząć od wytłumaczenia, czym jest powięź.

Powięź to wszechogarniająca nasze ciało sieć, która dzięki swojej budowie jest niezwykle wytrzymała, ale również rozciągliwa. Cechy te osiąga dzięki cząsteczkom kolagenu, elastyny i wody. Jej konstrukcję można porównać do pajęczyny. Powięź otacza wszystkie nasze narządy, mięśnie, tworząc nieskończoną sieć

Funkcje, jakie pełni powięź w naszym ciele, to przede wszystkim: 

  • nadawanie odpowiedniego kształtu tkankom 
  • dostarczanie informacji z całego ciała do mózgu 
  • ochrona przed przeciążeniem 
  • regeneracja tkanek 

Jedną z najważniejszych spraw dotyczących utrzymania powięzi w dobrym stanie, jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Woda w naszym ciele ma olbrzymie znaczenie i nie wolno o tym zapominać. Jeśli zabraknie odpowiedniego nawodnienia, powięź może tracić swoją elastyczność, sklejać się, jednocześnie ograniczając swobodny ruch, a tym samym stwarzać problemy czy dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. 

Przeczytaj także: Ból kręgosłupa lędźwiowego – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Automasaż powięziowy, czyli dlaczego rolowanie jest takie ważne

Dzięki temu, że rolowanie można wykonywać samodzielnie, bez pomocy fizjoterapeuty, możemy z niego korzystać każdego dnia, po każdym treningu. Jest to bardzo dobra profilaktyka przed poważniejszymi kontuzjami czy bólem. Dzięki zmniejszaniu napięcia tkankowego, szybszemu napływowi krwi, która ma za zadanie zregenerować nasz organizm, zwiększamy zakres ruchomości i elastyczność ciała.  

Dla kogo jest rolowanie?

Dla wszystkich! Dosłownie – nie ważne, czy masz 20 czy 60 lat, czy uprawiasz jakiś sport czy jesteś kanapowcem, niezależnie od tego, jaką masz sylwetkę. Rolowanie jest dla wszystkich. Oczywiście efektów rolowania nie zobaczysz po pierwszym razie – ba! Pierwszy raz będzie okropny – bolesny. Ale z czasem będzie lepiej – najważniejsze jest, aby rozpocząć regularne rolowanie.

Przeczytaj także: Problemy z jelitami – jak sobie z nimi poradzić?

Czym się rolować? Jaki roller wybrać?

Do rolowania – opisanego wyżej masażu mięśni – używamy rollera. Ten przypominający wałek sprzęt ma różne wielkości, różni się także strukturą. Wałki (rollery) mają też różną twardość – rozróżniamy rollery miękkie, o średniej twardości i twarde. Osobom, które swoją przygodę z rolowaniem dopiero rozpoczynają, polecamy miękki roller, a z czasem, gdy ciało będzie odpowiednio przygotowane, możliwe będzie zwiększenie stopnia twardości. Uwaga: doskonałym wstępem do rolowania będzie także piłeczka, np. tenisowa. Rolowanie możemy wykonywać nawet w trakcie pracy, masując i jednocześnie rozluźniając stopę , którą kładziemy na piłeczce i delikatnie ją przesuwamy.

Joanna Przybysz Fizjo Control Fizjoterapia Rehabilitacja

Autorka tekstu: Joanna Przybysz, fizjoterapeutka Fizjo Control

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Fizjoterapia. Zajmuje się szeroko pojętymi problemami bólowymi u pacjentów, szczególnie problemami mięśniowymi czy z związanych z kręgosłupem. Wolny czas spędza na trekkingu w górach.