Problemy z jelitami mogą mieć różne podłoże. Najczęściej występujące objawy u pacjentów zmagających się z trudnościami z układem pokarmowym to zaparcia, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, zgaga. Tego typu problemy wpływają na codzienne funkcjonowanie. Jak sobie  z nimi poradzić, jak je wyeliminować?

Diagnozowane przyczyny powyższych problemów to najczęściej: zespół jelita drażliwego, SIBO, nietolerancje pewnych grup produktów spożywczych, alergie pokarmowe, czy stany zapalne układu pokarmowego. Jednak nie zawsze opisane objawy są oznaką choroby czy zaburzenia. 

Jelita jako drugie centrum dowodzenia

Układ pokarmowy jest naszym “drugim mózgiem”. To w nim zachodzi wiele procesów, które decydują o naszym stanie zdrowia czy samopoczucia. Jeśli zaczynamy mieć problemy z jelitami, rzutuje to na nasze codzienne funkcjonowanie. Przyczynami takiego stanu może być stres, czyli obciążenia psychiczne codziennego życia, a także inne stresory w naszym życiu, jak np. niezdrowa żywność, alkohol, brak ruchu, niedobory flory bakteryjnej, czy przebyte infekcje

Terapia wiscelarna – co to oznacza?

Terapia wisceralna może przynieść ulgę w problemach związanych z jamą brzuszną. Odpowiednio przeszkolony terapeuta będzie w stanie pracować poprzez brzuch na narządach wewnętrznych. Taka terapia, polega głównie na likwidowaniu napięć pojawiających się w obrębie brzucha, bolesności lub braku przesuwalności tkanek. Masaż brzucha, bo tak często jest określany, ma wiele pozytywnych aspektów. Wpływa między innymi na zwiększenie odporności, poprawę przepływów krwi w narządach i tkankach je otaczających czy poprawę funkcjonowania metabolizmu

Bardzo często pacjenci przez lata żyją z problemami układu pokarmowego, myśląc, że tak musi być i nie da się z tym nic zrobić. Warto spróbować terapii wisceralnej, która może naprawdę szybko przynieść ulgę, poprawić komfort życia, i sprawi, że codzienne funkcjonowanie stanie się łatwiejsze, a przyjmowane leki na dane dolegliwości wreszcie będą mogły zostać odstawione. Pamiętaj, że tabletki, krople czy syropy na wzdęcia nie rozwiązują problemu, a jedynie likwidują objawy. Warto sprawdzić czy można poprawić pracę naszego brzucha i w końcu zacząć żyć swobodnie. 

 

Gabinet Fizjoterapii Fizjo Control – Kowale, Borkowo, Gdańsk i okolice

Zmagasz się z opisanymi problemami? Pamiętaj, że każdy ból stanowi powód do zainteresowania. Jeśli szukasz sprawdzonego i bezpiecznego gabinetu, w którym uzyskasz pomoc doświadczonych fizjoterapeutów – skontaktuj się z nami:

Joanna Przybysz Fizjo Control Fizjoterapia Rehabilitacja

Autorka tekstu: Joanna Przybysz, fizjoterapeutka Fizjo Control

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Fizjoterapia. Zajmuje się szeroko pojętymi problemami bólowymi u pacjentów, szczególnie problemami mięśniowymi czy z związanych z kręgosłupem. Wolny czas spędza na trekkingu w górach.