Rozwój nowych technologii niewątpliwie ułatwia nam funkcjonowanie i przynosi wiele korzyści w życiu codziennym, pracy, komunikacji, nauce itd., ale warto zastanowić się jaki wpływ może mieć na nasze ciało i zdrowie. 

Korzystanie z nowych technologii takich jak smartphone, tablet, laptop i jego konsekwencje dla ciała stało się tak powszechnym zjawiskiem dla pokolenia XXI wieku, że powstał specjalny termin je określający, mianowicie “pokolenie pochylonej głowy”.

Konsekwencje dla ciała

Zwyczajowo używając telefonu czy komputera nawykowo nachylamy się, garbimy, krzywimy, a przede wszystkim pochylamy głowę do dołu, często nie zdając sobie sprawy z tego jak poważne konsekwencje zdrowotne może to za sobą nieść. 

Z badań wynika, że obciążenie odcinka szyjnego drastycznie wzrasta wprost proporcjonalnie ze wzrostem kąta zgięcia szyi. W ustawieniu neutralnym, anatomicznym, czyli gdy głowa jest ustawiona centralnie nad kręgosłupem, a wzrok skierowany na wprost, obciążenie dla kręgosłupa wynosi około 4,5-5,4 kg. Nawet niewielkie pochylenie do zgięcia zwiększa obciążenie, bo już przy 15 stopniach nachylenia wzrasta do 12,3 kg, przy 30 stopniach do 18,1 kg, zaś 60 stopni to obciążenie rzędu aż 27,2 kg. Co więcej, przy dodatkowych zaburzeniach naturalnych krzywizn kręgosłupa w odcinkach poniżej, tj. odcinku piersiowym i lędźwiowym wartości te mogą być jeszcze większe. 

Nietrudno sobie wyobrazić, że tak duży ciężar spoczywający na odcinku szyjnym kręgosłupa będzie wpływać na funkcjonowanie ciała.

Skutki zdrowotne pochylania głowy

Skutkami długotrwałego ustawiania ciała w pozycji przygarbionej z pochyloną głową mogą być różnorodne objawy i zaburzenia w obrębie nie tylko głowy czy obręczy barkowej, ale będą wpływać na dysbalans całego organizmu. 

Najbardziej powszechne konsekwencje, z jakimi pacjenci zgłaszają się na terapię, to:

    • dolegliwości bólowe w okolicy karku, szyi

    • uczucie napięcia, sztywności, ograniczenia ruchomości karku

    • przewlekłe bóle głowy

    • zawroty głowy, szumy uszne

    • skrzywienie kręgosłupa

    • drętwienie, mrowienie w okolicy przedramion, dłoni, palców

    • ból stawów łokciowych, nadgarstków

    • kłucia w klatce piersiowej

    • uczucie sztywności klatki piersiowej, duszności

    • zaburzenia ze strony narządów wewnętrznych, przepony.

Działania prewencyjne

Należy pamiętać, że pozycja pochylenia głowy sama w sobie nie jest niczym złym i stanowi jeden z naturalnych dla nas ruchów anatomicznych. Jednak nasze ciało uwielbia ruch i jest stworzone do ruchu, dlatego każda forma długotrwałego bezruchu będzie nieść za sobą konsekwencje w postaci przeciążeń, kompensacji, które po czasie będą prowadzić do niekorzystnych, często przewlekłych zmian. 

W dobie technologii trudno jest unikać używania smartfonów, laptopów, tabletów itd, jest to element naszego codziennego życia. Aby unikać przeciążeń, należy pamiętać o ergonomii w czasie korzystania z nowych technologii. 

Oto kilka przydatnych wskazówek:

    • Unikaj mocnego pochylania głowy – ekran na wysokości wzroku

Staraj się ustawiać w takiej pozycji, aby ekran trzymać na wysokości wzroku, tak by w jak najmniejszym stopniu musieć pochylać głowę do dołu, co pozwoli Ci wywierać mniejsze obciążenie dla odcinka szyjnego. Jeżeli nie jesteś w stanie mieć wyżej ekranu, spróbuj chociaż kierować w dół sam wzrok a nie całą głowę.

    • Zwróć uwagę na podparcie rąk

Ustawiaj się tak, by łokcie i ramiona były podparte, a nie “wisiały” w powietrzu, dzięki temu zabezpieczysz obręcz barkową, ustabilizujesz łopatki i zarazem odciążysz mięśnie.

    • Unikaj bezruchu

Staraj się robić regularne przerwy, zmieniać pozycję. Spójrz co jakiś czas przed siebie, w dal, wstań, zrób kilka głębszych oddechów, możesz też wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Dzięki temu unikniesz długotrwałego skurczu mięśni. Warto oczywiście dodatkowo pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, tak jak chociażby spacer kilka razy w tygodniu, czy sport rekreacyjny.

    • Trzymaj telefon w obu dłoniach

Unikanie asymetrii pozwoli Ci zachować równomierną pracę ciała bez dodatkowych kompensacji i dysproporcji. 

    • Pamiętaj o oddechu

Proste ćwiczenia oddechowe pomagą dotlenić cały organizm, uruchomią Twoją klatkę piersiową, zmniejszą napięcia w okolicy obręczy barkowej i karku. Spróbuj regularnie z pozycji stojącej lub siedzącej zrobić 10-12 głębszych oddechów, rozciągając ręce na boki z wdechem i łączyć je przed sobą z wydechem, zrób kilka krążeń barkami w tył, mocno otwierając klatkę piersiową lub połóż ręce na dolnych żebrach i nabieraj powietrza tak, aby kierować oddech w swoje dłonie.

W dobie niemal nieustannego korzystania z nowych technologii trudno jest unikać przeciążeń. Warto jednak pamiętać o ergonomii, gdyż pozwala ona zapobiegać przewlekłym dolegliwościom. Jeśli zmagasz się z jakimikolwiek dolegliwościami bólowymi, uczuciem sztywności, napięciem, dyskomfortem oddechowym, drętwieniem czy innymi niepokojącymi objawami zgłoś się do fizjoterapeuty, aby znaleźć przyczynę Twoich problemów i ją wyeliminować przy dobraniu odpowiedniej terapii oraz ćwiczeń. 


Źródło: https://utswmed.org/medblog/tech-neck-pain-treatments/

Bibliografia:

https://www.physio-pedia.com/Text_Neck

Tsantili AR, Chrysikos D, Troupis T. Text Neck Syndrome: Disentangling a New Epidemic. Acta Med Acad. 2022 Aug;51(2):123-127. doi: 10.5644/ama2006-124.380. PMID: 36318004; PMCID: PMC9982850.

David D, Giannini C, Chiarelli F, Mohn A. Text Neck Syndrome in Children and Adolescents. Int J Environ Res Public Health. 2021 Feb 7;18(4):1565. doi: 10.3390/ijerph18041565. PMID: 33562204; PMCID: PMC7914771.

Fiebert I, Kistner F, Gissendanner C, DaSilva C. Text neck: An adverse postural phenomenon. Work. 2021;69(4):1261-1270. doi: 10.3233/WOR-213547. PMID: 34366308.

mgr Anna Maśnica

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *