Czym jest fizjoterapia pooperacyjna?
Operacja
wyzwanie dla całego organizmu
Operacja czy nawet zabieg przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym zawsze oddziaływuje na organizm. Późniejsza „pamiątka” w postaci blizny wymaga opracowania – i reakcja w odpowiednim momencie pomaga w zachowaniu odpowiedniego stanu zszytej skóry.
Kiedy zacząć fizjoterapię pooperacyjną?
Czas rekonwalescencji jest oceniany bardzo indywidualne. Niezwykle ważne, aby słuchać zaleceń lekarza i udać się do fizjoterapeuty w sugerowanym czasie. Zazwyczaj po kilku tygodniach po operacji sugerowana jest dalsza praca z fizjoterapeutą.
Jak fizjoterapeuta może pomóc po operacji
Pracę fizjoterapeuty z Pacjentem po operacji można podzielić na dwa rodzaje – pierwszy dotyczy pracy nad mobilnością Pacjenta i jego aktywizacją. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom, fizjoterapii manualnej oraz innym formom działań fizjoterapeutycznych, Pacjent odzyskuje sprawność i wraca do zdrowia. Drugi to praca z blizną – odpowiednie techniki fizjoterapeutyczne wpływają na jej elastyczność, niwelują ból i dyskomfort.
Rehabilitacja pooperacyjna
-
Kompleksowa analiza stanu funkcjonalnego
-
W początkowej fazie, zmniejszenie bólu i obrzęku, oraz przywrócenie podstawowych funkcji ruchowych
-
Ćwiczenia wzmacniające, ćwiczenia koordynacyjne oraz techniki terapeutyczne mające na celu poprawę stabilności, równowagi oraz funkcji mięśniowych
-
Poprawa wydolności fizycznej, zwiększeniu siły mięśniowej oraz przywróceniu pełnego zakresu ruchu