Na co dzień nie zwracamy uwagi, nie sprawdzamy statystyk, nie jesteśmy świadomi, ile osób ma problem z nadwagą czy otyłością. Wystarczy zacząć zwracać na to uwagę i oczy otwierają się coraz szerzej. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego.

Wydawałoby się, że w naszym kraju, w zasadzie na świecie, zapanowała moda na zdrowy styl życia, na aktywność fizyczną. Modne stało się bieganie, diety wege i płaski do przesady brzuch. Mimo wszystko problem nadwagi jest wciąż mocno widoczny. Nie trzeba sięgać po najnowsze badania, które to potwierdzą – wystarczy pójść na basen, plaże czy chodniki większych miast, aby przekonać się, jak dużym problemem jest w dalszym ciągu otyłość. 

W ostatnim czasie modne stały się również hasła nawiązujące do #bodypositive – jesteśmy przekonani, że należy edukować, że nie ma idealnego świata, że nie każdy wygląda jak modelki na wybiegach, że ciała, figury mamy różne i każde jest piękne. Nastolatki muszą wiedzieć, że świat nie jest tak idealny, jak na Instagramie się to pokazuje, przerobione zdjęcia, nakładki, filtry, odpowiednie pozy do zdjęć – to wszystko zaburza postrzeganie świata. Dlatego trzeba edukować, mówić o tym głośno, pokazywać, jak jest naprawdę. 

Natomiast nie ma zgody na usprawiedliwianie tym hasłem choroby, jaką jest otyłość. Wymówki czy usprawiedliwienia, które słyszymy najczęściej o chorobach hormonalnych, o nietolerancjach pokarmowych i innych oczywiście trudnych problemach zdrowotnych nie są ścianami nie do pokonania. Oczywiście, osoba chorująca na Hashimoto, czy inne tego typu choroby będzie miała trudniejszą drogę do przebycia, ale nie niemożliwą do wykonania. Jednak z naszego doświadczenia, jako fizjoterapeuci niestety musimy stwierdzić, że często Pacjenci szukają wymówek, aby pójść drogą, która realnie da większą szansę na zdrowsze życie. 

Trzeba głośno mówić o tym, co mogą powodować choroby, do których doprowadzamy się przez otyłość. Tym bardziej głośno trzeba o tym mówić, jeśli chodzi o dzieci, czyli o osoby, o które wydawałoby się, że chcemy dbać najmocniej. 

Otyłość – skutki dla naszego ciała

Nadmierna, przewlekle utrzymująca się zwiększona waga, czyli stan otyłości od 1. do 3. stopnia, może spowodować nieodwracalne dla naszego zdrowia zaburzenia. Wydaje się, że problem ten jest zbyt mocno pobłażany przez społeczeństwo. 

Co z otyłością u dzieci? Niestety badania przeprowadzane na przestrzeni kolejnych lat potwierdzają tendencję wzrostu liczby dzieci z nadwagą i otyłością. O ile my sami decydujemy co jemy i ile się ruszamy, to dzieci są w dużej mierze zależne od dorosłych i to właśnie oni mają możliwość kierowaniem tym, co je dziecko czy ile ma w swoim życiu ruchu. 

Nadwaga, a w konsekwencji otyłość, jest spowodowana niczym innym jak zbyt dużą liczbą kalorii dostarczanych do organizmu, które bez odpowiedniej ilości ruchu po prostu odkładają się w tkankę tłuszczową. 

Jeśli nasze dziecko ma problem z nadwagą czy otyłością, to jest to nasza wina i kropka. To my wprowadzamy nasze dziecko w możliwość zachorowania na cukrzycę czy inne choroby. Czy na pewno tego chcemy? Czy nie jesteśmy w stanie zmienić nawyków żywieniowych naszego dziecka, aby było zdrowe, miało dobrą formę i nie musiało się w dorosłym życiu martwić o to, że ma problem z wagą? 

Jak uniknąć nadwagi? Jak zadbać o swoje ciało? Jak wypracować zdrowe nawyki?

Na początek dowiedz się, jakich produktów unikać w swojej diecie czy menu dzieci. W sieci jest dostępnych mnóstwo infografik i treści, które mówią o tym, czego unikać przede wszystkim. Na wszelki wypadek kliknij tutaj.

Przelicz zapotrzebowanie kaloryczne swojego organizmu na darmowych kalkulatorach dostępnych w internecie.

Zrób badanie analizy składu ciała. Jest to badanie, które najdokładniej oceni stan Twojego ciała, poziom tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, nawodnienie, otłuszczenie narządów wewnętrznych. Inne mierniki takie jak BMI nie dają tylu dokładnych informacji. 

Wszystko jest w naszych rękach. Czas i tak upłynie. To my zdecydujemy, co z nim zrobimy. Droga nie jest łatwa, ale warto podjąć tą rękawice, aby walczyć o swoje zdrowie. 

  1. Otyłość dzieci i młodzieży poważnym problemem globalnym – Główny Inspektorat Sanitarny – Portal Gov.pl
  2. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: „Weź zdrowie w swoje ręce” to hasło, które przyświeca powołaniu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ). NCEŻ bazuje na wieloletnim doświadczeniu i wiedzy Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła
Joanna Przybysz Fizjo Control Fizjoterapia Rehabilitacja

Autorka tekstu: Joanna Przybysz, fizjoterapeutka Fizjo Control

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Fizjoterapia. Zajmuje się szeroko pojętymi problemami bólowymi u pacjentów, szczególnie problemami mięśniowymi czy z związanych z kręgosłupem. Wolny czas spędza na trekkingu w górach.